A  co  słychać  w  grupie  3 latków ?

"BIEDRONECZKI KROPECZKI"

Nauczycielki:

mgr Ewa Dylewska
Nikoletta Celka

Teresa Cackowska

TEMAT BADAWCZY:

"KOLOROWA JESIEŃ"

Październik minie nam na rozmowach przede wszystkim na temat jesieni. Uczyć się będziemy wierszy, piosenek i tańców związanych z tą pora roku. Poznamy cyfry, figury geometryczne i wybrane instrumenty perkusyjne.

Wspólnie poznamy środowisko leśne i pracę leśnika. Będziemy utrwalać poznane numery alarmowe.

Ważniejsze wydarzenia w naszej grupie w bieżącym miesiącu:

4 X  (środa) – Wprowadzenie obrazu graficznego cyfr 1,2,3 zgodnie z harmonogramem programu „Podróż do Krainy Liczydełko"

6 X (piątek) – Zabawy w Bażantarni. Wyjazd odbędzie się przy sprzyjającej pogodzie.

11 X (środa) – Musztra wojskowa. Zabawy gimnastyczne prowadzone przez żołnierzy.

13 X (piątek) – Zabawy z parasolkami. Dzieci w tym dniu przynoszą swoje parasolki.

16 X (poniedziałek) – Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

17 X (wtorek) – Zajęcia plastyczne na które dzieci przynoszą starą szczoteczkę do zębów.

18 X (środa) – Poznanie podstawowych figur geometrycznych wg harmonogramu Innowacji „Podróż do Krainy Liczydełk

19 X (czwartek) – Inauguracja tegorocznej edycji programu Kubusiowi Przyjaciele Natury. W tym dniu dzieci przychodzą ubrane w miarę możliwości na zielono.

20 X (piątek) – Sałatka owocowa. Zapraszamy w tym dniu Rodziców do wspólnego przygotowywania sałatki owocowej. Każde dziecko przynosi ze sobą owoce, fartuszek i chusteczkę na głowę.

23 X (poniedziałek) – Bal Jesieni. Dzieci w tym dniu przychodzą ubrane w kolorach jesieni.

24 X (wtorek) – Na zajęcie plastyczne dzieci przynoszą jeden ziemniak i opakowanie wykałaczek.

26 X (czwartek) – Na zajęcie plastyczne dzieci przynoszą rolkę po ręczniku papierowym.

27 X (piątek) – Żółty Dzień. Dzieci przychodzą ubrane w miarę możliwości w kolorze żółtym, przynoszą ze sobą żółte owoce i warzyw

30 X (poniedziałek) – Jestem bezpieczny w samochodzie. Dzieci przynoszą do przedszkola foteliki samochodowe (w miarę możliwości podpisane.

Zapraszamy Państwa do czynnego uczestnictwa w realizowanej przez naszą placówkę ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta dzieciom”. Udział Państwa polega na czytaniu fragmentów ulubionych bajek naszych dzieci.

Po uprzednim umówieniu się z nauczycielkami czekamy na Państwa w każdą środę na godz. 11.00

Zachęcamy również do wspólnego dekorowania naszego kącika przyrody okazami z działek (warzywa, owoce).

Wiersze do nauki w miesiącu październiku:

Przybywa jesień

Spadają liście,
szeleszczą wkoło,
wiatr je unosi
gwiżdżąc wesoło.

Lecą kasztany,
cieszą się dzieci.
Słabiej niż latem
słoneczko świeci.

Nagle żołędzie
z drzewa spadają,
chętnie je zaraz
wszyscy zbierają.

Pięknie korale
ma jarzębina,
to znak, że jesień
już się zaczyna.

Jeż

Autor: Bożena Forma

Czy ktoś wierzy, czy nie wierzy,
jestem sobie mały jeżyk.
Bardzo ostre igły moje ,
więc nikogo się nie boję.

Często w cieniu sobie siedzę,
jem szkodniki, spulchniam glebę.
Jeżyk bardzo dobrze słyszy,
w nocy umie łowić myszy.

Gdy nadciąga groźna zima,
smacznie w norce spać zaczynam.

Pod pierzyną z suchych liści
pewnie mi się lato przyśni.

Zdrowa żywność

Autor: Bożena Forma

Warzywa, owoce chętnie zajadamy.
  Jesteśmy zdrowi, siły dużo mamy.
  W nich witaminy ważne dla każdego,
  dla małego człowieka i dla dorosłego.
  Zatem zjadaj fasolkę, szpinak i rzodkiewkę.
  Pomidory, ogórki, seler i marchewkę.
  Grypy i katary, kaszel i anginy,

opuszczą cię latem oraz w czasie zimy.

TEMAT BADAWCZY:

"W ŚWIECIE MAŁEGO PRZEDSZKOLAKA"

Adaptacja w nowej grupie, w nowym otoczeniu:
- zaznajomienie z symbolem grupy Biedroneczka Kropeczka oraz kształtowanie poczucia przynależności do grupy

- poznanie nowych kolegów i koleżanek
- wprowadzenie umów dotyczących prawidłowego zachowania w łazience, szatni oraz poruszania się po schodach i po obiekcie przedszkolnym

- kształtowanie używania zwrotów grzecznościowych: dzień dobry, dziękuję, przepraszam
- przełamanie nieśmiałości w kontaktach z grupą
- rozbudzanie wrażliwości estetycznej i emocjonalnej
- wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka w poznawczym obszarze jego rozwoju

- nauka pełnej samodzielności i zaradności podczas czynności samoobsługowych

Poznanie utworów muzycznych: